İstediğiniz Şeyi Yaratabilmek İçin Yaratıcı İmgelemeyi Kullanın!

0
83
Özlem Aydın Ayyıldız blog
Kendinize Her Gün On Dakika Ayırın!

Hayatınızda olmasını istediğiniz şeyleri yaratabilmek ve o deneyimi sanki oradaymış gibi yaşamak için yaratıcı imgelemeyi kullanabilirsiniz.

Öncelikle ulaşmak istediğiniz ve bu doğrultuda çaba göstermeye hazır olduğunuz hedefinizi belirleyin. İstediğiniz şeyi belirlemeniz gerçekten önemlidir. Hedeflerinizi belirleme süreci hayatta gerçekten ne istediğinizi keşfetmek konusunda size alan açar. Bu hedef ne kadar sizin kontrolünüzde? Ne kadar gerçekçi? Atacağınız hangi adımlar sizi bu hedefe ulaştıracak? Bunlar üzerinde biraz düşünün.

Sonra gözlerinizi kapatın. Nefesinizi takip edin ve biraz rahatlamaya çalışın.

Varsayalım, tüm söylediğiniz adımları tek tek gerçekleştirdiniz ve istediğiniz hedefe ulaştınız.

Şimdi tam da hedefinizi gerçekleştiren kendinizi hayal edin. Tam da arzuladığınız şekilde zihninizde canlandırmaya (imgelemeye) başlayın. Nasıl bir resim canlanıyor gözünüzde?

Nasıl bir yerde olmak istiyorsunuz mesela? Etrafınızdaki insanların söylediklerini ya da bu görüntüyü daha canlı kılacak her detayı imgeleyebilirsiniz. Gördüğünüz şeylere odaklanmaya çalışın. Gördüğünüz görüntü ile oynayın, isterseniz renkleri daha canlı hale getirin, resmi büyütün veya küçültün. Kendinize dışarıdan bir bakın. Size nasıl iyi geliyorsa o şekilde devam edin.

İstediğiniz o hedefe ulaştığınızda nasıl hissettiğinizi görmeye çalışın. Yüzünüz, bakışlarınız nasıl? Gelecekte tüm bu deneyimi gerçekleştiren kendinize bir bakın? Bunları yapan kişi nasıl biri? görün.

Kendinizi takdir etmeyi ve onaylamayı unutmayın. Birçok şekilde kendinizi onaylayabilirsiniz.

Ben sizlere yol göstermesi açısından birkaç tane örnek paylaşmak istiyorum.

Kendi hayatımın yaratıcısıyım.

Aradığım bütün cevaplara sahibim.

Gün geçtikçe daha çok gelişiyorum.

Tüm hedeflerimi gerçekleştirmek için yeterli zamana, enerjiye ve maddi güce sahibim.

Bu onaylamaları kullanırken onların gerçek olduğunu hissetmeye çalışın ve buna inanın.

Zihninizde ki endişelerden, kuşkulardan kendinizi arındırmaya çalışın.

Yaratıcı imgeleme ile istediğiniz hedef ile ilgili bir gelecek deneyimi oluşturmak, hedeflerinize odaklanıp ona ulaşmak için atacağınız adımları kolaylaştırmanıza yardımcı olur. Buradaki en önemli unsurlardan bir tanesi ‘’Bu hedefin gerçekleşmesini gerçekten istiyor musunuz?’’ sorusuna vereceğiniz yanıttır. Seçtiğiniz hedefe ulaşacağınıza inanırsanız, onun gerçekleşme olasılığı da o kadar artar.

Yaratıcı imgeleme yaptıktan sonra gördüklerinizi, duyduklarınızı ve hissettiklerinizi bir not defterine yazabilirsiniz. Hedefleriniz, bu hedefi gerçekleştirdiğinizde gördüğünüz detaylar, başarınız, yeni kendiniz, kendinizi onayladığınız cümleler … Tüm bunlar sizi yolda tutacaktır.

İsteğiniz hedefe ulaştığınızda kendinizi takdir etmeyi ve sımsıkı sarılmayı unutmayın. Başarınızın verdiği tatmini hissederek, keyfini çıkarmaya çalışın.

Bu değişim/dönüşüm yolculuğuna hazır mısın?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz