Öz farkındalık ve Öz-Şefkatle İçimizdeki Yerlerin Keşfi

0
86

                                                                                              Gerçek bir keşif seyahati yeni yerler arayışına çıkmak

                                                                                              değil, taze gözlere sahip olmaktır.

                                                                                                                                                        Marcel Proust

Öz farkındalık ve Öz-Şefkatle İçimizdeki Yerlerin Keşfi

Koçluk sürecinin koçluk alan kişinin hayatına yaptığı olumlu etkileri en yalın haliyle anlatmak istesek en temel etkinin danışanın kendisiyle ilgili farkındalığını arttırarak  kendini daha iyi tanıması olduğunu söyleyebiliriz. Farkındalık arttırılırken hepimizin bildiği gibi  danışanın değerleri, güçlü yönleri, yaşam amacı veya onu durduran, geriye çeken  iç engelleri üzerinde çalışırız. Kullandığımız yaklaşımlar ve tekniklerle danışanın bir farkındalık sürecine girmesine destek oluruz. İşte tam da bu noktada   “öz farkındalık “ kavramından biraz bahsetmek gerekir. Öz farkındalık aslında biz koçların koçluk süreci sonunda danışanımızn ulaşmasını istediğimiz noktayı temsil eder. Ancak elbette, koçluk aracılığıyla öz farkındalığa ulaşma yolunda belli aşamalardan geçilir ve biliriz ki bu her zaman kolay gerçekleşmez. Bu aşamalarda danışanın gerçekte kim olduğu  ve hayatta neleri arzu ettiği netleşir, o güne dek görememiş olduğu imkanlar görünür olur, hayattaki değerlerinin  farkına varırken yavaş yavaş öz farkındalık yolunda ilerlemeye başlar. 

Öz farkındalık kavramının sürdürülebilir şekilde fayda sağlaması ise kişinin kendine olan inancıyla mümkün olur. Gary McKay ve Don Dinkmeyer tarafından yazılan “ Ne Hissettiğiniz Kendinize Bağlı “ başlıklı kitapda “ ulaşmış olduğunuz özfarkındalık,  duygularınızın yönetimini ele almanızı sağlayacak güçlü bir donanımdır ancak kendinize olan inancınız, sizin öz farkındalığınızı işlemenize yardımcı olur” cümlesi çıkar karşımıza.

Öz farkındalık  bizi içimizdeki yerleri keşfetmeye götüren bir yolculuk vadeder. Uzun yıllar önce dünyanın yeni bölgelerini haritaları olmadan merakla, cesaretle ve açık bir zihinle keşfeden kaşifler gibi özfarkındalık yolculuğu kişiyi içindeki yerlerin kaşifi olmaya davet eder. Bu yerleri önceden haritalandırmış olduğunuzu düşünseniz bile her keşif yolculuğu kişiye hoşlandığı veya yüzleşmek durumunda kaldığı yeni yerleri gösterir. Bu keşfedişlerde yüzleşilenlerle başa çıkmak ise, koçluğun iyileştirici gücünü aldığı bazı enstrümanlarla ve kavramlarla şüphesiz daha kolay olur. Öz-şefkat bir başka deyişle kendi kendimize duyduğumuz şefkati anlamak, genel anlamda kişinin zor zamanlarda, hata yaptığı durumlarda veya sıkıntı yaşadığı durumlarda kendisine karşı duygusal anlamda anlayışlı olmasını kapsar. “Özşefkatli Farkındalık”  kitabının yazarı Christopher Germer’a göre şefkatli olma deneyimi duygusal rahatsızlığa karşı direnme eğiliminden vazgeçmektir yani bir nevi kabulleniştir. Daha geniş bir çerçeve çizersek, hatalarımız da dahil olmak üzere özşefkat, durumu daha açık görmek, acıların ve zorlayıcı durumların insan olmanın bir parçası olduğunu bilmek ve bize zarar vereceğini düşündüğümüz davranışları düzeltmeye yönelik bir bakış açısıdır (3) Kendimize ne kadar şefkatli olduğumuzu anlamak için Kristin Neff tarafından 2003 yılında geliştirilmiş Öz-Şefkat ölçeği önemli bir kaynak olarak literatüre geçmiştir.

Bir  Zen Atasözünde söylendiği gibi Aydınlanma kuşunun uçmak için iki kanada ihtiyacı vardır: biri bilgelik kanadı diğeri şefkat kanadı.  Koçluk yolculuğunun hem koç hem de danışan için birlikte yürünen bir öğrenme ve keşif yolculuğu olduğunu düşünürsek, içimizdeki yerlere yolculuğu, kalpten farkındalıklı bir zihinle gerçekleştirip, içimizdeki iyi olanı yeşertmeye yönelirsek, özfarkındalıkla başladığımız yolculuğu öz-şefkatle sürdürür ve her ikisinin de iyileştirici gücünü hayat örüntülerimizin içine yerleştirebiliriz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz