ÖZ’e Yolculuk

0
72

“Ne istiyorum?” “Ben kimim?” Bunlar, neredeyse her insanın hayatında kendine sorduğu temel sorulardır. Araştırmalar, kendimizin farkına vardığımızda daha özgüvenli, huzurlu ve yaratıcı olduğumuzu gösteriyor. Ancak kendini keşfetme yolculuğu, çoğu zaman canlandırıcı olsa da zor olabilir. Ne bulacağınızdan korkabilirsiniz. Her zaman bildiğiniz benliğinizi terk ettiğiniz için suçluluk duygusuyla boğuşabilirsiniz. Veya belki de nereden başlayacağınız konusunda kafanız karışıyor olabilir. Eğer öyleyse, kendini sevmenin bir kişiden diğerine çılgınca farklı şekillerde göründüğü, hissettiği ve geliştiği gibi, kendiniz hakkında öğrenme pratiğinin de öyle olduğunu bilerek rahatlayın.

Özünüze bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Bu yazımda paylaşacağım birkaç ipucu ile kendi öz yolculuğunuzun farkına varacaksınız. Böylece hayattan ne istediğini bilecek ve özgüveninizi artıracaksınız.

Öz Değer Nedir?

Öz değer duygusuna sahip olmak, kendinize değer verdiğinizi, duygu ve inançlarınızdan daha büyük olduğunuzu anladığınız anlamına gelir. Değerli olduğunuzu, sevilebilir olduğunuzu ve varlığınızın gerekli olduğunu derinden anlamaktır.

Peki kendi öz değerini bilmek neden önemlidir?

Hayatımızın her yönü öz değerimizden etkilenir. Kendi öz değerinizi tanımaya başladığınızda, hayatınızın bundan dolayı nasıl değiştiğini oldukça net bir şekilde görebilirsiniz. İster kendi işinizin sahibi olun ister başka biri için çalışın, öz değer; maaşınızı, iş tatmininizi, iş ahlakınızı ve hatta müşterileriniz veya meslektaşlarınızla olan ilişkilerinizi etkileyebilir.

Öz Değerimizi Ne Belirler?

Öz değer teorisi, bir bireyin hayattaki ana önceliğinin kendini kabul etmek olduğunu ve kendini kabulün genellikle başarı yoluyla bulunduğunu öne sürer. Öz değer modelinin üç ana unsuru vardır:

  1. Yetenek
  2. Çaba
  3. Performans

Öz değer, öncelikle kendi değerlendirdiğimiz yeteneklerimiz ve değerli gördüğümüz faaliyetlerdeki performansımız tarafından belirlenir.  Ancak insanlar genellikle kendi öz değerlerini değerlendirmek için yeteneklerinin, çabalarının veya performanslarının göstergesi olmayan diğer faktörlere geri dönerler. Bu diğer faktörler ise; fiziksel görünüm, finansal durum, kariyer ve başarılardır. Bu faktörler kendi öz değerimizi belirlemek yerine kendimizi daha fazla yetersiz ve değersiz hissetmemizi sağlar.

Öz Değerinizi Geliştirmek

Başlamanın en iyi yolu kendinizi tanımaktır. Kendiniz için en iyi kararları nasıl alabileceğinizi anlamak için zaman ayırın ve değerlerinizi yeniden önceliklendirin. Bunun için uygulamanız gereken adımlar.

  1. İç eleştirmeninizi tanımlayın, meydan okuyun ve dışsallaştırın.

İçinizdeki eleştirmenle başka biriymiş gibi konuşun. Hatta isterseniz bir isim bile verebilirsiniz! İç eleştirmeninizle yüksek sesle konuşmak bu düşünceleri durdurmanın en hızlı yoludur. İlk başta garip gelebilir ama yüksek sesle konuşmak sizi topraklamaya yardımcı olur.

  • İlişkilerinizi gözden geçirin

Kendinizi daha derinden tanımadan önce, başkalarıyla sınırlarınızı kesinlikle belirlemelisiniz. Size kimlerin erişebileceği konusunda daha anlayışlı olmanız gerekir.

  • Sizi memnun eden şeylerin listesini yapın

Bu liste gurur duyacağınız şeyler olabilir; müşterilerden, patronlardan, aileden veya arkadaşlardan gelen övgü, ödül veya başarılar sizi mutlu eder. Bu listeye tekrar bakın ve kendinize harika olduğunuzu somut kanıtlarla hatırlatın!

  • Tutkularınızı ve iyi olduğunuz şeyleri bulun

Bu kadar uzun zamandır yapmayı hayal ettiğin ve bir türlü yapamadığın ne var? Paraşütle atlama, yabancı dil eğitimi veya dünyayı gezmek olabilir. İlhamlarınızı takip etmek, sizi büyüleyen kitaplara, belgesellere ve podcast’lere dalmak gibi sizi heyecanlandıran ve iyi hissettiren şeylere odaklanın.

  • Risk almak

Risk almak, kendinize yetkin ve yetenekli olduğunuzu kanıtlama fırsatı verir. Bu riskler, uzun süreli seyahat, altı ay boyunca uzun bir patikada yürüyüş, serbest çalışma veya kendi işinizi kurma gibi aşırı olabilir.

Ancak küçük riskler bile beklediğinizden daha büyük bir etki yaratabilir. Maddi varlıklarınızı boşaltmak, sizi iyi hissettirmeyen insanlarla geçirdiğiniz zamanı azaltmak veya işyerinde zam istemek gibi şeyler hayatınızı büyük ölçüde değiştirebilir. Bu örneklerin her biri korkutucu görünebilir, ancak genellikle kendimize güvenmemize yardımcı olan korkularla yüzleşmektir.

  • Son olarak, ne olursa olsun, değerli olduğunuzu unutmayın.

Yani, öz değerinizi ne zaman tanımaya başlayacağınızı merak ediyorsanız, cevap şimdi. Tüm potansiyelinizi kabul etmek için yeni yılı beklemeyin. Düşünün; size, isteklerinize ve yaşam tarzınıza uyan somut hedefler belirleyin.

Son Düşünceler

Kendini keşfetme süreci herkes için farklı görünür, ancak genellikle bir gecede olan bir şey değildir. Ama yine de tıpkı bir başkasını tanımak gibi, zaman ve sabır gerektirir.

Yolculuktan siz sorumlusunuz, ancak ana yoldan sapmaktan korkmayın. Kendini keşfetme yoluyla ne kadar çok yer kaplarsan, kendin hakkında o kadar çok şey keşfedersin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz