İş Yerinde Farkındalığınızı Artıracak 12 Tüyo

0
106

Koşturmacalı bir günde kimi zaman nefes almanın zor olduğunu düşünebilirsiniz. Farkındalık, rahatlamanız ve kendinizin en iyi versiyonu olmanıza yardımcı olmak için önemlidir.

Aslında farkındalık bir alışkanlık olarak günümüzün doğal bir parçası haline gelmelidir. Tıpkı spor salonuna gitmek gibi… Bununla birlikte bunu yapamasanız da kendinizi hırpalamayın, sonuç olarak dengeyi bulmak önemlidir.

Peki farkındalık için nasıl harekete geçebilirsiniz?

✨İlk olarak verimliliğinizi artırabilmek için işe odaklanmanızı kolaylaştırın. Buna, günü daha iyi planlayarak ve günlük işlerinize daha öncesinde hazırlanarak başlayabilirsiniz.

✨Farkındalık ile ilgili kısa bir meditasyon yapın. Meditasyonun amacı “şimdi ve burada” olmaktır. Düşüncelerinizi şimdiye getirerek, daha pozitif ve daha az stresli bir gün geçirebilirsiniz.

✨Gün içerisinde bir proje veya görev üzerinde çok yoğun çalışırken aralar verin. 10 dakika uzaklaşmanız bile zihninizin yeniden odaklanmasını ve çalışmaya daha yenilenmiş olarak dönmenizi sağlar.

✨Nefesinize odaklanın. Olumsuz düşünceleriniz olduğunda oturun, derin bir nefes alın ve gözlerinizi kapatın. Sadece nefesinize odaklanın ve 1 dakika boyunca nefes alıp vermeye devam edin.

✨Önemli konularınız için “hatırlatıcı” kullanın, hatırlatıcılar sizi otomatik pilot modundan çıkarır.

✨İşte bir zorlukla karşılaştığınızda, stresin kalp atış hızınızı ve nefesinizi nasıl hızlandırdığını fark edin. Bunların sizin üzerinizdeki etkilerini gözlemleyin ve stresinizi artıran durumlara karşı tutumunuzu değiştirmeye çalışın.

✨Minnettarlık hissedin. Genellikle iyi giden şeylerden daha fazla yanlış giden şeylere odaklanıyoruz. Bu şekilde davranmak bizi olumsuz etkiliyor ve dengemizi bozuyor. Minnettar olmak aslında panzehir gibidir, bizi daha iyi hissettirir, yaratıcılığımızı artırır ve çalışma kalitemizi olumlu etkiler. İşteyken bazen çok sıkışmış hissedebilirsiniz böyle bir durumda hemen küçük bir pratik yapın, kendinize şunu sorun: İşinizde neler iyi gidiyor? Bu sorunun cevabına odaklanmak dayanıklılığınızı artırmaya yardımcı olabilir.

✨Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul edin.

✨Kendinizi hayal kurarken veya işinizden uzaklaşırken bulduğunuzda etrafınızı kontrol etmek için bir mola verin. Çevrenizde neler oluyor? Kimler neler yapıyor? Peki siz şimdiye kadar neler başardınız?

✨Tüm duygularınızı kabul edin. Bazen insanlar farkındalığı huzur ve mutluluk duygusu ile karıştırırlar. Gerçekçi olalım, herkes her zaman mutlu olabilir mi? Olumsuz duygulara sahip olmak da normaldir. Eğer kızgınsanız “kızgın hissediyorum” diyebilirsiniz.

✨Öğle yemeği molasını yemeğinizi yemek için ayırın. Telefonunuza bakmayın, iş düşünmeyin, hiçbir e-postayı okumayın. Bu molayı dinlenmek için kullanırsanız enerjiniz daha da artar ve işe geri döndüğünüzde odaklanmanıza yardımcı olur.

✨Gün bitmeden 1 dakika ayırıp başarılarınızı yazın bu üretkenliğiniz ve amacınız hakkında daha iyi hissetmenizi sağlar.

Tüm bunları uygulamaya başladığınızda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Kendi farkındalığınızın kontrolünü elinize alın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz