Profesyonel Koçluk, Hedefe Koşanlara Yol Arkadaşlığıdır

0
84

Hepimiz, doğma, büyüme ve yaş alma süreçlerinde yeteneklerimiz ve ilgi alanlarımız doğrultusunda birtakım görevler üstleniyoruz. İyi bir eğitim, iyi bir iş, iyi bir kazanç, iyi bir sosyal hayat gibi beklentilerimizle, düşe kalka deneyimlediğimiz yenilgilerimiz arasında sıkışıp kalıyoruz. Üstelik yaşamımız boyunca her birimiz, bulunduğumuz noktadan hedeflediğimiz bir diğer noktaya ulaşabilmek adına birbirinden farklı karakterlere sahip sayısız kişilikle iletişim kuruyoruz. Bu kişiliklerin en başında da kendimiz geliyoruz ki çoğu zaman kendimize en acımasız davranan yine kendimiz oluyoruz. Şahsımızı destekleyemediğimiz, olumsuz telkinlerle enerjimizi aşağı çekmeye başladığımız anda da profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyoruz. İşte tam da bu noktada profesyonel koçluk hizmeti büyük yarar sağlıyor.

Kısaca detaylandırmam gerekirse; Profesyonel koçluk;  ilerlemeyi ve değişimi hedefleyen yöneticiler, insan kaynakları profesyonelleri, eğitmenler ve kişisel gelişimi amaçlayan bireylere fayda sağlamayı amaçlıyor. İlgili kategorideki seanslarla danışanlara, ilişkilerini geliştirmek, problemlerini çözmek ve hayatlarında olumlu değişiklikler yapmak amacıyla profesyonel koçlar tarafından destek veriliyor. Bu destek sağlanırken, bireylere düşünceler keskin komutlarla dikte edilerek değil, tam tersine onlara yol arkadaşlığı yaparak, bireylerin kendilerini gerek kariyer gerekse sosyal açıdan geliştirmelerine yönelik fikirler üzerinden çalışmalar yürütülüyor.

Profesyonel koçlar, yönetici koçluğu, kariyer koçluğu, takım koçluğu, bireysel koçluk, ilişki koçluğu ve gençlere yönelik mentorluk gibi birçok kategoride hizmet verebiliyor.

Yönetici koçluğu konusunda eğitimlerle, yöneticilerin iş yaşamındaki performansı maksimum düzeye ulaştırılırken, aynı zamanda kurum içi iletişimleri ve liderlik becerilerinin de geliştirilmesi hedefleniyor.

Kariyer koçluğu desteğiyle, danışanların kariyeri konusundaki hedeflerinin netleşmesi ve kariyerleri için etkili olacak aksiyonların belirlenmesi sağlanıyor. Kısacası kişilere sevdiği işi yapması ya da yaptığı işi sevmesi konusunda yeni bakış açıları kazandırmak amaçlanıyor.

Bireysel koçluk seanslarıyla, kişilerin öncelikle kendilerini tanımaları, sahip oldukları potansiyellerini ve yapabilme güçlerini ortaya çıkarmaları ve iş veya özel hayatlarındaki tıkanan yolları açmaları sağlanıyor, ya da danışan alternatif yollara yönlendiriliyor.

İlişki koçluğu ile ilişkilerin kalitesini arttırmaya, ilişkinin dinamiklerini oluşturmaya ve çiftlerin daha huzurlu bir ortama sahip olabilmeleri için daha iyi iletişim yollarını keşfetmelerine yönelik terapiler uygulanıyor. Böylece eşler, ilişkilerindeki zayıflayan yönleri güçlendiriyor, empati kurmayı öğreniyor ve karşısındakini daha iyi anlamaya başlıyor. Aradaki duygusal bağ da giderek güçleniyor.

Gençlere yönelik mentorluk çalışmalarıyla ise genç bireylerin kişisel gelişimlerini desteklemenin yanı sıra kariyer seçimleri konusunda da farkındalık kazanmaları sağlanıyor. Mentorluk seansları sayesinde gençlerimiz hayal ettikleri programları tercih edip, hayallerinin peşinden de korkmadan koşabiliyor.

Ben danışanlarımla iletişime geçmeden önce kendi artılarımı ve kör noktalarımı fark etme adımlarını attım. Kendi potansiyelimi keşfettikten sonra da başkalarının hayatlarına dokunmaya, kendi farkındalıklarını oluşturmaya yönelik çalışmalar yapmaya başladım. Çünkü bu iş, önce kendi kendinin mentoru olmakla başlıyor.

Bugün kendimi bu yolda, güvenilir bir yol arkadaşı olarak tanımlayabiliyorum. Bu güne dek tüm kategorilerdeki çalışmalarımın başarı ile sonuçlandığını gururla söyleyebilirim.

Danışanı mikro bakış açısıyla değerlendirmeye başladığımda da onunla aynı frekansa giriyor, hayatındaki engellerini listeliyor ve onu hayatının iplerini eline alması konusunda destekliyorum. Çalışmalarım sonucunda ne denli muvaffak olduğumu da, danışanlarımın hayatı konusunda attığı başarılı adımları gördüğümde hissediyorum. Kısacası beni başarılı kılan danışanlarımın başarısı oluyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz