Profesyonel Koçluğun, Yönetici ve Kurum Başarısına Katkısı

0
77

Hangi sektörde yer alıyor olursanız olun, hızla değişen iş yapış biçimleri, bölgesel ve küresel çevresel etkiler sizi türlü türlü zorlukları ile karşılamaya hazır bekliyor. Özellikle günümüzün dijitalleşen dünyasında başarı için, sektöre yeni girenler, mevcut rakipler, artan müşteri talepleri, en iyi yetenekleri çekmek ve elde tutmak için birçok cephede aynı anda ilerlemeniz gerekiyor. Vizyoner bakış açısına sahip liderler, ekipler ve bireyler arasındaki uyumu desteklemek için iş koçluğunun gerekli olduğunu bilirler ve bu yönde çalışmaları yürütürler.

İş koçluğu, hem bireyin hem de içinde çalıştıkları organizasyonun ihtiyaçlarını karşılaması bakımından farklıdır. Bu ayrım, iş koçluğunu daha geniş anlamda koçluk dünyasında benzersiz bir disiplin haline getirir. İş koçları, yönetici koç, organizasyon koç, liderlik koç veya kurumsal koç dahil olmak üzere birçok isimle anılabilir, ancak her biri hem müşterinin hem de organizasyonun ortak iş hedeflerine ve hedeflerine odaklanır. Bu ikili odak, iş koçluğunu diğer tüm koçluk türlerinden farklı bir uygulama olarak ayırır.

Profesyonel koçluğun, kurumsal hedefle örtüşmesinin önemi:

Başarılı bir profesyonel koçluk uygulaması, üç temel bileşene odaklanır.

1) Neden

Herkesin ve her kurumun bir amacı vardır. Koçlar, bireylerin ve kurumların bu amacı bulmasına ve takip etmesine yardımcı olur. Koçlar, bireyleri kişisel tatmin bulmalarına yardımcı olan ancak şirket hedefleri ile örtüşen tek bir ortak amaç etrafında hizalar. Amacınız ve değerleriniz verdiğiniz diğer tüm kararları yönlendirmelidir. Koçlar bu nedeni bulmanıza yardımcı olur.

2) Hedefler

Koçlar, insanların hedefleri tanımlamasına ve gerçekleştirmesine yardımcı olur. Koçlar, insanları ve kurumları hedeflerine ulaşma konusunda sorumlu tutar. Koçlar, büyüme zihniyetini teşvik ederek insanları daha fazlasını başarmaya teşvik eder. Koçlar, bireysel ve toplu hedefleri tanımlamak için raporlarla iş birliği yapar. Bireysel hedefler, ekip veya organizasyonel hedeflerle uyumludur.

3) İletişim

Koçlar, hedeflerin yolunda gitmesine yardımcı olmak ve “neden”e odaklanmayı sürdürmek için sık sık iletişim kurar. Hedefler yoldan çıkarsa, ilerlemeyi teşvik etmek için ayarlamalar yapılmasına yardımcı olurlar. Koçlar, insanları ve kurumları hedeflerinden alıkoyan şeylere direnç oluşturabilmek için güven oluşturur ve engellerin nasıl üstesinden gelineceği üzerinde çalışır. Koçlar, hedeflerin ilerlemesini, vizyonu ve profesyonel gelişim hedeflerini ekipleriyle tartışırlar. Kişisel ve profesyonel büyümeyi en üst düzeye çıkarmaya odaklanan açık, dürüst ilişkiler geliştirirler.

İlk Adımı Atmak

İşgücünden en iyi şekilde yararlanmayı umut eden herhangi bir kuruluş için, koçluk kültürünü teşvik etmek, performansı artırmak ve katılımı en üst düzeye çıkarmak için en doğru adımdır. 

Bazı yöneticiler “liderlikleri” konusunda koçluk yapılmasını istemeyebilir ve bazı kişiler genel olarak koçluğa direnebilir. Ancak yöneticilerin harika birer lider olmasını sağlayan bir süreç oluşturmak, bireylerin işlerinin önemli olduğunu çabucak anlamalarına yardımcı olur. Koçluk sürecine güven oluştuğunda, yöneticiler ekiplerinin tüm potansiyelini ortaya çıkarabilir.

Büyük Tom Landry’nin dediği gibi, “Bir koç size duymak istemediğiniz şeyleri söyleyen, görmek istemediğiniz şeyleri görmenizi sağlayan kişidir, böylece her zaman olabileceğinizi bildiğiniz kişi olabilirsiniz.”

Hepimizin kişisel ve profesyonel olarak geliştirebileceğimiz yönleri var. Koçlar, kendimizden daha büyük bir amaç belirlememize ve bu amacı gerçekleştirmenin önündeki engelleri aşmamıza yardımcı olur. Yöneticiler doğru koçluk ile daha iyi liderler haline geldikçe, kişisel ve kurumsal büyüme de bunu takip eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz