Hedeflerinizi Güçlendirin!

0
71
Özlem Aydın Ayyıldız blog
Kendinize Her Gün On Dakika Ayırın!


Hedeflerinizi belirlemek ve onlara ulaşmak için stratejik bir planlama yapmak ilk aşamadır. Hedeflerinize ulaşmak için ilerlediğiniz yolda pes etmeden devam edebilmek için motivasyona ihtiyacınız olabilir. Motivasyon, hedeflerinizi gerçekleştirmeniz için sizi harekete geçirir.
Hedeflerinizi güçlendirmenizi sağlayacak, motivasyonunuzu artıracak stratejiler;
1- Hedefinizi görselleştirin. Kendinize gün içerisinde 15-20 dakika ayırın. Gözlerinizi kapatın. Hedefinizi görselleştirin, renklerle oynayın, resmi büyütün veya küçültün. Nasıl istiyorsanız tüm duyularınızla hissedin. Bu hedefi başardığınızı, bunu başardığınızda nasıl biri olduğunuzu fark edin. Etrafınızda başarınızdan ötürü sizi tebrik eden, kutlayan konuşmaları, övgüleri ve alkışları duyun.
2- Hedeflerinizi görünür kılın.
Hedeflerinizi büyük harflerle yazarak görebileceğiniz yerlere koyun. Evde buzdolabına, ofiste panonuza asın. Her yeni güne uyandığınızda hedeflerinizi görüp, onlara ulaşmak için hangi adımları atacağınızı düşünebilirsiniz. Bunu yapmak sizi yolda tutar.
3- Hedef panosu yapın.
Hedeflerinizle ilgili resimler keserek bir kolaj oluşturun. Bunu yapmak oldukça keyifli olabilir.Bunun için sizi gerçekten motive edecek ve ilham verip yolda tutacak doğru resimleri seçmeniz önemlidir. İstediğiniz unvan, almak istediğiniz araba, daha sağlıklı ve fit bir yaşam…Tüm bu resimleri sevdiğiniz renkteki bir kartona yapıştırın. Belki resimlerin altına kısa yorumlar ya da yazılar da ekleyebilirsiniz. Veya küçük çizimler. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış…
4- Podcastler’i dinleyin.
Hedeflerinizle ilgili seçtiğiniz podcastleri dinleyebilirsiniz. Yürüyüş yaparken, arabada seyahat ederken dinleyebilir ve enerjinizi yükselterek hedefinize doğru daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.
5- Mentor ile çalışın.
Hedefleriniz ile ilgili sizi yolda tutacak ve bu yolda ilerlemenizi sağlayacak bir mentor ile çalışın. Bu mentor sizin ilham kaynağınız olabilir. Onlar belki de sizin gitmek istediğiniz yere doğru giderken birçok engelle karşılaştırlar ve bunları aşmak için farklı yöntemler kullandılar. Bu tecrübeler size kendi yolunuzda ilerlerken rehberlik edebilir ve motivasyonunuzu artırabilir. Ben kendi yolumu çizerken bir mentor ile çalışmanın ne kadar önemli olduğunu her seferinde daha iyi anlıyorum.
6- Kısa molalar verin.
Bazen bu yolda ilerlerken duraksadığınız, ilerleyemediğiniz, motivasyonunuzun düştüğü zamanlar olabilir. Bu şekilde hissettiğinizde kendinize fazla yüklenmeyin. Kısa molalar verin, yapmayı sevdiğiniz şeyleri yapın. Spor yapın, sevdiğiniz bir arkadaşınızla kahve için.Bunları yapmak enerjinizi yükselterek, daha verimli bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.
7- Kendinizi takdir edin.
Hedeflerinize adım adım yaklaşırken, ilerlediğiniz her anı kutlayın ve kendinizi bunu başardığınız için takdir etmeyi unutmayın.
8- Nedenlerinizi gözden geçirin.
Bu hedeflerinizi Neden istediğinizi gözden geçirmek, enerjinizi yükselterek sizi motive edecektir. Bunun için kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz?
o Bu hedefi neden istiyorsun?o Sen bu hedefi gerçekleştirdiğinde kim olacaksın?o Bunun senin için değeri ne?
Bu ipuçları devam etmenize ve yolda kalmanıza yardımcı olacaktır. Eğer yeterince motivasyonunuzu yükseltmiyorsa, hedefinize bir kez daha bakmanın zamanı gelmiş olabilir. Bu gerçekleştirmek istediğiniz bir şey mi? Eğer hayırsa bırakın gitsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz