Koçluk Çalışanların Performansını Nasıl Arttırır?

0
93

Koçluk iki ana konuya odaklanır: Performans ve gelişim. Bu yazımda yöneticiler için koçluğun performansı nasıl iyileştireceğinden ve ekibinizi ileriye taşımak için bundan nasıl yararlanabileceğinizden bahsetmek istiyorum.

Performans odaklı koçluk, lider olarak ekip üyelerinizin performanslarındaki gelişime açık alanları fark etmelerini ve bu alanlar üzerine çalışmalarını sağlayacağınız bir koçluk yöntemidir. Bu yöntem, aşağıdaki davranış biçimlerinden bazılarını ya da hepsini birleştiren bir liderlik tarzını içerir:

  • Arzulanan davranışı takdir ve teşvik etmek
  • Hedefleri konusunda netleşme ihtiyacı olan ekip üyelerine destek olmak
  • Ekip üyelerinin gelişime açık yönlerini geliştirmeye teşvik etmek amacıyla konfor alanlarından çıkmalarını sağlayacak görevlerde yer almalarını sağlamak
  • Ekip üyelerine yükümlülüklerinin ve hedeflerinin sorumluluğunu vermek

Performans Odaklı Koçluk Neden Önemlidir?

Rolleri ne olursa olsun, kuruma ne zaman gelmiş olurlarsa olsunlar, herkesin esneme, büyüme, ekibe, müşterilere ve işe katkı sağlama fırsatı vardır. Performans odaklı koçluk yöntemi, lider olarak size, ekibinizin performansını ölçme ve devamlı geliştirebilmeniz için olanak sağlar. Bu sistemde ekip üyeleri karşılamaları gereken beklentiler ve sahip olmaları gereken yetkinlikler hakkında ihtiyaç duydukları her an lider olarak size ulaşabilirler.

Koçlukla ilgili yapılan bazı araştırmalarla elde edilen sonuçlara göre koçluğun kurumun performansını ve rekabet gücünü pek çok alanda geliştirebildiği gözlemlenmiştir:

• %10 ila 19 artan satışlar
• %14 ila 29 artan kâr
• %3 ila 7 artan müşteri deneyimi
• %9 ila 15 artan çalışan bağlılığı

Kurumlar ve sektörler sürekli değişir, rekabet her zaman vardır, müşteri beklentileri daima yükselir. Bu nedenle çalışanların liderleriyle gelişimleri ve performansları hakkında düzenli görüşmeler yapmaları gerekir. Bu koçluk görüşmelerinde önemli olan, görüşmelerin ekip üyelerini rehberliğe açık olmaya ve harekete geçmeye motive eden, güven üzerine kurulu bir şekilde yürütülmesi ve yapılandırılmasıdır. Araştırmalar, iyi koçluk hizmeti alan çalışanların yüzde 70’inden fazlasının işteki performanslarını geliştirdiğini göstermektedir.

Koçluk sırasında çalışanlara kişisel farkındalık kazandırmak için destek olmak önemlidir. Bu konuda çalışanların davranışlarını ve başarılarını takdir ve teşvik etmek, çalışanlar hedeften saptığında veya değişiklik yapmaları gerektiğinde cesaretli koçluk görüşmeleri yapmak ve çalışanların güçlü yanlarını ve gelişime ihtiyaç duydukları yanlarını gözden geçirmek gerekir.

Performans koçluğu özellikle, çalışanların bulundukları pozisyonda kendilerini fazla rahat hissettikleri, minimum çaba gösterdikleri ya da mevcut durumu korumaya çalıştıkları durumlarda işlerine duydukları bağlılığı ve performansı canlandırmak için etkili bir yöntemdir.

Koçlar ekip üyelerine fayda sağlayacak fırsatlar aramaya vakit ayırmalıdırlar. Ayrıca ekip üyelerinin güçlü yönleri öne çıkartılıp gelişime açık yönleri geliştirilirse kurumun rekabet gücü artar.

İş hayatında değişim kaçınılmazdır fakat yine de çalışanlarda strese yol açabilir. Koçlar, çalışanların aşağıdaki becerileri geliştirmelerine destek olarak değişime adapte olmalarını sağlayabilirler:

  • Uyum Yeteneği – Hızlı hareket ettiklerinden ekibi de harekete geçiren liderler, değişimin daha hızlı gerçekleşmesini sağlarlar.
  • Yeniliğe Açık Olmak – Koçlar ekip üyelerini eleştirel düşünmeye cesaretlendirebilir, fikirlerini paylaşmaya ve birbirlerine ilham vermeye teşvik edebilirler.
  • Strateji – Koçluk sayesinde çalışanlar kendilerini geleceğe daha iyi hazırlayabilirler. 
  • İletişim – Koçlukta iletişim çift yönlü olmalıdır. Böylece liderlerden ekip üyelerine, ekip üyelerinden liderlere, eş düzey çalışma arkadaşları arasında işleyen iletişim ile çalışanların yeteneklerine, motivasyonlarına, davranışlarına, kararlarına ve katkıda bulunma isteklerine olumlu yönde etki edilebilir.

Koçluk, ekip üyelerinin yapmaları gereken görevler ve benimseyecekleri stratejiler yönünde ilerlemelerini sağlar. Etkin koçluk hizmeti yaratıcılığı besler ve bireylerin iyi çözümler üretmesine destek olur.

Koçluk yapılan çalışanların %70’ten fazlası iş arkadaşlarıyla daha iyi ilişkiler kurar ve %80’den fazlası da arzu edilen sonuçları üretme konusunda sahip oldukları becerilere daha çok güvenir.

Çalışanlar, samimi koçluk görüşmeleri sayesinde kendilerini zorluklarla mücadele etmeye ve takıma daha fazla katkıda bulunmaya hazır hisseder. Bu faydalar çalışanların moralini yükseltir ve kurumun rekabet gücünü arttırır.

Profesyonel koç olmak durumunda değiliz. Daha etkin bir lider, yönetici olmak için koçluğu bir yaklaşım olarak kullanmak daha verimli, üretken ve motive ekipler oluşturma ve yönetme zemini hazırlar. “Yöneticiler için Koçluk İpuçları” modelini kullanarak yürüteceğiniz görüşmeleriniz sayesinde liderliğiniz ve dolayısıyla iş sonuçlarınız çok olumlu etkilenecektir. Çünkü Koçluk İpuçları güvenilir bilimsel çalışmalar ile etkisi kanıtlanmış yalın ve çok kolay uygulanabilen bir modeldir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz