Kurumsal Koçluk Çalışmaları Şirketleri Bir Adım Öteye Taşıyor

0
97

Şirketleri Bir Adım Öteye Taşıyoİş hayatı, hangi sektör olursa olsun genel yaşamın büyük bir kısmını kapsıyor. Kazanılan deneyimler, yaşanan sıkıntılar gibi faktörlerse iş hayatının ciddi anlamda dengelerini değiştiriyor. Hedef noktasında geleceğe yatırımı olan şirketler de liderlik yeteneğine sahip yöneticiler arıyor. Yöneticilere güçlü ve kalıcı bir liderlik yetkinliği kazandırmaksa yalnız koçluk eğitimleriyle mümkün olabiliyor.

Kurumsal koçluk, kurumları ya da kişileri stratejik planlamalar ve yol haritaları ile bulundukları konumdan hedefledikleri konuma taşıyan ve performans geliştirmede büyük katkı sağlayan profesyonel bir sistemdir. Kurumlara aynı zamanda kurumsal farkındalık kazandıran koçluk desteği, şirketin misyon ve vizyon anlayışına da yeni bir soluk getirir. Tüm bu çalışmaların temelinde takım ruhu yatar. Yani tüm çalışanların görüşleri kıymetlidir ve her birinin fikirleri çözümün bir parçasıdır.

Kurumsal koçluk çalışmalarının son yıllarda önemi artıyor

Gelişen dünya kuralları ve iş yaşamı şartları, kurumları ve çalışanları performans çıtalarını daha yukarılara taşıma amacıyla koçluk çalışmalarına yöneltiyor. Çünkü her şirket, mevcut performans ve verimlilik düzeyinin üzerine çıkmak için var gücüyle çalışıyor. Dolayısıyla en etkili yönetim şekli için de farklı yönetim becerilerine ihtiyaç duyuluyor. Tam da bu noktada devreye kurumsal koçluk desteği giriyor. Kurumsal koçluk desteği ile şirketler, insan kaynaklarına ciddi bir yatırım sunmuş oluyor. Çalışanlarına sağladığı gelişim fırsatı ile de şirketler, yüksek performanslı çalışanlara sahip oluyor. Kurumsal koçluk çalışmaları ise hem bireysel hem de takım koçluğu başlıkları altında yapılabiliyor.

Kurumsal koçluk çalışmaları bireylere büyük katkı sağlıyor

Kurumsal koçluk çalışmaları bireylere;

 • Liderlik ve öncülük yetkinliği kazanımı,
 • Potansiyel ve yetenek keşfi,
 • Vizyon gelişimi,
 • Zorluklar karşısında direniş artışı,
 • Motivasyonda pozitif artış,
 • Kurumdaki diğer bireylerle uyum,
 • Olayları farklı açılardan değerlendirme yaklaşımı,
 • Değişime uyum sağlama,
 • İş-yaşam dengesini kurma,
 • Hedef koyma ve hedefe yürüme kolaylığı sağlıyor.

Kurumsal koçluk kurumlara da birçok artı kazandırıyor

Koçluk çalışmalarının bireylere olduğu kadar kurumlara da önemli katkıları bulunuyor. Tabii ki burada bir noktaya dikkat edilmesi gerekiyor; koçluk çalışmaları amaçlara ve faydalara göre tasarlandığı için her şirkete sağlayacağı katkı değişkenlik gösterebiliyor. Fakat genel olarak;

 • Üretkenliğin artması,
 • Yetenekli liderlerin kaybının önlenmesi,
 • Yönetim kalitesinin artırılması,
 • Takım çalışmasının iyileştirilmesi,
 • İş sonuçlarının kaliteli şekilde sürmesi,
 • Çalışan memnuniyetine paralel olarak müşteri memnuniyetinin de artması gibi katkılar sıralanabilir.

Kurumsal koçluk çalışmaları nasıl işler?

Kurum çatısı altında yapılan koçluk çalışmaları belli aşamalarda tamamlanır.

İşe öncelikle hedeflerin belirlenmesi ile başlanır. Ardından koç, ekiple ya da bireyle konuşur ve görüş birliği sağlar. Böylece bir yol arkadaşlığına başlanır.

İkinci aşamada biraz daha detaylara inilir ve koç, danışan ya da ekip hakkında çeşitli veriler toplar. Bunun için de çeşitli anketler veya kişilik envanterleri gibi seçenekler kullanır.

Üçüncü aşamaya gelindiğinde, koç topladığı tüm verileri danışanına sunar. Bu verilerle danışanının güçlü ve eksik yanlarını belirleyen koç, hedefledikleri noktaya ulaşmak adına danışanı ile ortak bir gelişim planı hazırlar.

Dördüncü ve son aşamada ise artık gelişim planı çerçevesinde çalışmalar başlar. Koç ve danışan birlikte belirledikleri gün üzerinden haftalık seanslarını gerçekleştirir. Seans günleri dışında danışan koça mesaj, telefon görüşmesi ya da email gibi kanallar üzerinden ulaşarak kendisinden destek alabilir. İlgili çalışma hedefe ulaşana kadar sürebilir.

Şirketler neden kurumsal koçluk desteği almalıdır?

Koçluk desteği alan bir kurum ile almayan bir kurum arasında gözle görülür farklılıklar gözlemlenir. Bunların başında da şirket içi iletişim ve aksiyon alma becerilerindeki yetkinlikler gelir. Koçluk desteği alan şirketler hangi konulara ve hangi noktalara odaklanması gerektiğini öğrenirken, objektif ve tarafsız bir uzmanla da çalışma imkanı bulmuş olur. Böylece uzman desteği ile bireyler, yönetim becerilerinde, takım yönetiminde veya ekip iletişiminde nerelerde zorlandığının, neleri başarabildiğinin ve bundan sonra kendine neler katabileceğinin farkına varır.

Koçluk çalışmalarının bir diğer katkısı da bireylerin iş motivasyonunun yükselmesi ve takıma, hedeflerin elde edilmesi aşamasında durumu daha iyi analiz edilebilme becerisi kazandırmasıdır. Ayrıca liderlerin yöneticilik becerilerinde yaşanan gelişmelerin şirketleri bir adım öteye taşıması konusu da koçluk çalışmalarının diğer önemli katkıları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz